Skövde Filmfestival

Extravisning av Springsteen: Deliver Me from Nowhere

Söndag den 1 mars 16.00 visar vi Springsteen: Deliver Me from Nowhere igen. Visningen söndag den 15 mars blev ju inställd på grund av tekniska problem. Biljetter blir tillgängliga för köp inom kort.

Med kameran som tröst, del 2

fredag 12 november 2004 16:30

1980 kom boken Med kameran som tröst, del 1 som skildrar vardag, lek, kärlek, uppror, konstnärsvänner och överklassläkt. Med kameran som tröst del 2 är en djupt personlig långfilm om detta liv. (Del 3 är tänkt att komma i form av en roman.) Carl Johan De Geer har använt sig själv som exempel på en klassresa som går både neråt och uppåt under olika perioder i livet. En förläst ung man blir först motorfantast, sedan fotograf, sedan vänsteraktivist. Medelålders och desillusion-erad sätter han igång ett ambitiöst projekt: han detaljgranskar sin ungdoms Manhattan-böcker för att upptäcka var mänsklighetens tänkande har gått snett.

Även om filmen är en inåtvänd betraktelse så undviker De Geer att låta sin självbiografiska film bli narcissistiskt, fyllt av både självömkan och rättfärdigande. Detta tack vara hans distans till sig själv och de världar han levt och lever i.

Filmen belönades med Nordiska filmpriset vid Göteborgs Filmfestival 2004.

År: 2004

Land: Sverige

Speltid: 1 tim 16 min

Åldersgräns: Från 7 år